استفاده بهینه از آب مصرفی در پروژه بزرگ آرمان

2679

استفاده از پساب تصفیه شده فاضلاب تولیدی پروژه به روش نوین RBC مناسب ترین راهکار جهت تأمین آب و صرفه جویی در مصرف این مایه حیاتی تعیین گردید.

تأمین آب برج های خنک کننده سیستم سرمایشی پروژه مجتمع تجاری – اقامتی / مسکونی آرمان که بر اساس استفاده از چیلرهای جذبی شعله مستقیم به ظرفیت برودتی ٢٥٠٠ تن و برج های خنک کننده آبی طراحی گردیده یکی از دغدغه های مهم مدیران و مهندسین این پروژه بوده است لذا با بررسی ها و تحقیقات فنی و اقتصادی گسترده ای که در این زمینه صورت پذیرفت، استفاده از پساب تصفیه شده فاضلاب تولیدی پروژه به روش نوین RBC مناسب ترین راهکار جهت تأمین آب و صرفه جویی در مصرف این مایه حیاتی تعیین گردید. در این روش که برای اولین بار در پروژه های ساختمانی استان خراسان بکار برده می شود فرآیند تصفیه فاضلاب در دو بلوک مجزا و در تحتانی ترین طبقه مجتمع با ظرفیت کل تولید ٢٠٠ مترمکعب پساب در شبانه روز صورت می پذیرد.
با توجه به صرفه جویی قابل ملاحظه در مصرف آب شهری و دوره کوتاه بازگشت سرمایه گذاری اولیه ( ١٤ ماه )، اقتصادی بودن این طرح آشکار می شود. پایین بودن هزینه تعمیر و نگهداری و عدم نیاز به اپراتور متخصص و همچنین امکان استفاده از پساب تولیدی در فضای سبز مجتمع، در نیمی از سال که سیستم سرمایشی خاموش می باشد، از دیگر مزایای این طرح است.
پروژه آرمان با این اقدام ، گام دیگری در جهت صیانت ار محیط زیست که از استراتژی‌های اصلی و گروه شرکت‌های ایرانیان اطلس است، برداشته است.