bestproject

کاندیداتوری پروژه آرمان


در سال ۱۳۹۳ و برای اولین بار در شرق کشور شرکت ستاره آرمان توس (سهامی خاص) ، پروژه آرمان را برای شرکت در جایزه ملی پروژه برتر کاندید نمود.در همین راستا و بعد از بحث و بررسی های متعدد و طولانی تیمی زبده و متخصص مسئوولیت اجرایی حضور در پروژه ملی پروژه برتر را بر عهده گرفت . با توجه به دسته بندی تعریف شده برای پروژه‌ها ، پروژه آرمان جزء پروژه‌های بزرگ قرار گرفتشرح مختصر پروژه، اعلام شده به انجمن مدیریت پروژه ایران به شرح ذیل بوده است:
پروژه آرمان در زمینی به مساحت ۱۰۵۵۳ متر مربع و با زیربنای حدود ۹۵۰۰۰ مترمربع در فاصله ۵۰۰ متری از حرم مطهر امام رضا (ع) و در خیابان نواب صفوی شهر مشهد واقع شده و کلیه عملیات: انتخاب و تامین مصالح ،  ساخت واجرا ، نصب و راه اندازی ، بررسی وانتخاب پیمانکاران فرعی ( کنترل و پایش و نظارت بر آنها) و همچنین فروش کلیه واحدها  توسط شرکت ستاره آرمان توس (سهامی خاص) مدیریت و اجرا شده است.
این پروژه شامل کاربری های تجاری ، اقامتی/مسکونی همراه با مکان های تفریحی و تفرجگاه خاص صخره ای ، باغ بام ،  فودکورت ، رستوران ، صبحانه خوری ، کافی شاپ ، استخر ، سونا و جکوزی ، لاندری، پوشش مقاوم در برابر حریق سازه فلزی ، سیستم تصفیه فاضلاب به روش RBC ، اعلام و اطفاء حریق هوشمند ، سیستم تلویزیون تحت شبکه، سیستم مدیریت ساختمان ، انرژی الکتریکی خورشیدی و … میباشد. 

حاصل زحمات تیم اجرایی و دفتری آرمان در طول سالهای ساخت مجتمع تجاری، اقامتی و مسکونی آرمان منجرب به کسب مدال بلورین جایزه ملی پروژه برتر ایران گردید. این مهم برای اولین بار در شرق کشور و در مجموعه شرکتهای وابسته به هلدینگ ایرانیان اطلس صورت پذیرفت.

jayeze2

بیشتر بدانید


مدل تعالی مدیریت پروژه

معرفی جایزه
امروزه سازمان های بسیاری استراتژی های خود را از طریق اجرای پروژه ها پیاده می کنند و پروژه ها به عنوان موتور رشد و توسعه سازمان ها محسوب می گردند . میزان موفقیت این پروژه ها در واقع نشان دهنده و منعکس کننده میزان موفقیت سازمان در دستیابی به اهداف خود می باشد . بنابراین سازمان ها به شدت به دنبال روش هایی برای بهبود عملکرد و موفقیت پروژه های خود هستند.انجمن بین المللی مدیریت پروژه (IPMA) بابیش از ۴۰۰۰ عضو از انجمنهای ملی و علمی مدیریت پروژه در بیش از ۵۰ کشور جهان دارای سابقه طولانی بیش از ۴۰ سال پیشرو جامعه جهانی در گسترش مدیریت پروژه در دنیاست. عملکرد بالا و خوب در پروژه ها و مدیریت پروژه سرآمد همواره مهمترین هدف مدیران پروژه و مدیران ارشد سازمانهای پروژه محور بوده است و در راستای تحقق این هدف، انجمن بین المللی مدیریت پروژه (IPMA) مدل تعالی پروژه (PEM) را تهیه نموده است. این مدل یک ابزار الگوبرداری جهت بهبود مدیریت پروژه و ارزیابی دستاوردهای پروژه هاست و براساس آن انجمن بین المللی مدیریت پروژه هر ساله جایزه بین المللی مدیریت پروژه را به پروژه های برگزیده در سطح دنیا اعطا می نماید.

مدل تعالی پروژه (Project Excellence Model) که برمبنای مدل اروپایی تعالی کسب و کار (EFQM) در حوزه پروژه و مدیریت پروژه ها طرحریزی شده است، مبنای جایزه بین المللی مدیریت پروژه می باشد. مدل تعالی پروژه اولین بار توسط انجمن مدیریت پروژه آلمان (GPM) و بنا به درخواست انجمن بین المللی مدیریت پروژه (IPMA) توسعه یافت. و برای ارزیابی انواع مختلف پروژه ها قابل بکارگیری است. این مدل از سال ۱۹۹۷ در کشور آلمان مبنای جایزه مدیریت پروژه قرار گرفت. این جایزه تا سال ۲۰۰۰ جایزه مدیریت پروژه آلمان نام داشت و در سال ۲۰۰۱ نام آن به جایزه بین المللی مدیریت پروژه آلمان تغییر یافت و در سال ۲۰۰۲ جایزه بین المللی مدیریت پروژه نام گرفت و توسط IPMA جهانی مبنای ارزیابی و ارائه جایزه قرار گرفت.

مدلهای تعالی مدلهایی غیرالزامی هستند که چارچوبی برای ارزیابی میزان تعالی سازمانها در به کارگیری بهترین شیوه ها فراهم می آورند .معروفترین مدلهای تعالی سازمانی در سطح جهان عبارتند از مدل جایزه دیمینگ، مدل جایزه کیفیت مالکوم بالدریج و مدل جایزه کیفیت اروپا (EFQM) مدل تعالی موجود در حوزه پروژه و مدیریت پروژه نیز مدل تعالی پروژه (Project Excellence Model) نامیده میشود که برمبنای مدل اروپایی تعالی کسب و کار(EFQM) و برای پروژهها طراحی شده است. این مدل، مبنای جایزه بین المللی مدیریت پروژه میباشد. مدل تعالی پروژه اولین بار توسط انجمن مدیریت پروژه آلمان (GPM) و بنا به درخواست انجمن بین المللی مدیریت پروژه (IPMA) توسعه یافت .این مدل برای ارزیابی انواع مختلف پروژهها قابل به کارگیری است. این مدل از سال ۱۹۹۷ در کشور آلمان مبنای جایزه مدیریت پروژه قرار گرفت. این مدل یک پروژه را با دیدگاهی جامع مورد ارزیابی قرار میدهد .

مدل تعالی پروژه معیارهای ارزیابی را به دو دسته اصلی و نه معیار اساسی تقسیم میکند. این دو دسته عبارتند از:

  • توانمندسازهای مدیریت پروژه که میزان تعالی رویه اتخاذ شده را مشخص میکنند.
  • –  نتایج پروژه که میزان تعالی نتایج کسب شده پروژه را مشخص میکنند.

بر مبنای مدل تعالی مدیریت پروژه (PEM) همه ساله پروژه های برتر در سطح ملی و بین المللی ارزیابی و ضمن دریافت گزارش بازخور و نقاط بهبود ، جوایز پروژه های برتر را دریافت میکنند.

جایزه ملی مدیریت پروژه ایران

جایزه ملی مدیریت پروژه ایران ، برای اولین بار توسط انجمن مدیریت پروژه ایران با حمایت گسترده  سازمانها و نهادهای دولتی و خصوصی فرآیند جایزه ملی مدیریت پروژه ایران را اجرا نموده است. اولین جایزه ملی مدیریت پروژه ایران در آذرماه ۱۳۸۸ در پنجمین کنفرانس بین المللی مدیریت پروژه ایران به منتخبین اعطاء شده است .

اهداف جایزه مدیریت پروژه

جایزه ملی مدیریت پروژه به منظور محقق نمودن اهداف زیر اعطا میشود:
–      تشویق و ترغیب تیمهای پروژه برای انجام خودارزیابی و شناخت نقاط قوت و زمینه های بهبود
–     حمایت از مدیریت پروژه حرفهای در راه رسیدن به عملکردی متعالی
–      ایجاد فضای رقابتی سالم میان تیمهای پروژه
–     شناسایی نمونه های برتر مدیریت پروژه در کشور و معرفی آنها
–      دریافت گزارش بازخور جامع از پروژه، نحوه مدیریت و نتایج آن توسط متقاضی

دامنه شمول جایزه ملی مدیریت پروژه ایران

کلیه پروژههای عمرانی صنعتی، زیر بنایی، خدماتی و… که توسط هـر یـک از بخـشهـای دولتـی، خصوصـی و تعاونی کشور و توسط کارکنان ایرانی و ترکیبی از کارکنان ایرانی و خارجی در داخـل یـا خـارج از کشـور در حال انجام هستند، در صورت محقق نمودن شرایط زیر می توانند متقاضی دریافت این جایزه باشند.

اطلاعات پروژه محرمانه نبوده و قابل انتشار می باشد . شایان ذکر است که انجمن محق به استفاده از اظهارنامه ارائه شده توسط پروژه ( برای کلاس های آموزشی، مطالعات بهینه کاوری و…) بعد از اتمام فرایند ارزیابی خواهد بود .

حداقل تیم اجرایی پروژه در سازمان داوطلب ۲۰ نفر بوده باشد.

پروژه طی حداکثر دو سال قبل از ارسال تقاضانامه به اتمام رسیده باشد و یا دارای پیشرفت فیزیکی ( واقعی ) حداقل ۹۰% در زمان تحویل اظهارنامه باشد.

لازم به ذکر است که یک شرکت یا سازمان نمیتواند بیش از دو پروژه را معرفی نماید. سازمان و تیمهای پروژه متقاضی شرکت در جایزه ملی مدیریت پروژه ایران میتوانند در صورت داشتن شرایط بالا یا تکمیل فرمهای مربوطه و ارائه توضیحات مختصری در مورد پروژه خود، جهت شرکت در فرآیند ارزیابی جایزه ملی مدیریت پروژه ایران تقاضا نمایند.
تاکنون پنج بار جایزه ملی مدیریت پروژه ایران برگزار شده است .

jayeze3

Powered by www.pazh.net